ארכיון הרצאות מאמרים שאלות ותשובות
 
  כיצד להימנע ממידת הכעס?
מאת הרב יצחק פנגר
 
     
 
   
 

שאלה: האם הרב יכול לתת לי עצות כיצד להימנע מכעס?

תשובה:
 
קצרה היריעה מלתת את כל הכלים להימנע מכעס. הרי לפניכם מספר נקודות למחשבה בנושא, ואפנה אתכם למאמר מלא בנושא זה.

בכדי להינצל מהכעס, להלן מספר נקודות למחשבה, שהן למעשה המעלות הכרוכות בהעברה על המידות והימנעות מכעס, והן דברים בגנות הכעס, שהעובר עליהם יחשוב פעמיים אם לכעוס להבא ואם לאו:

1. כתב בעל הראשית חכמה בשער הענווה: "הסיבה הגדולה המונעת את הכעס היא, כאשר יסתכל האדם בדעתו לקיים מצוות ואהבת לרעך כמוך, שבה כלולים כמה מצוות. כמו שכתוב בגמרא מסכת בבא מציעא ,על אותו הגר שבא להתגייר לפני הילל ואמר לו 'למדני את התורה על רגל אחת', ואמר לו 'ואהבת לרעך כמוך – מה ששנוא עליך לחברך לא תעשה'. וכאשר יסתכל האדם בזה, לא יבזה את חברו, לא יחרפהו, וכל אלו הן תולדות של הכעס".

2. להפוך את הכעס לרחמנות – צריך להפוך את האנרגיה של הכעס לאנרגיה של רחמנות כלפי האדם שאנו רוצים לכעוס עליו. (ליקוטי עצות ערך כעס).

3. הרב פלא יועץ בערך כעס וכן הראשית חכמה כתבו: אדם שיש לו מידת הכעס, טוב אם יעשה לו זיכרון קצר על עונשו של הכועס, שכן בשעת הכעס הוא שוכח את כל העונשים וכל המעלות שיפסיד, וכאשר יתמיד בקריאה, הדבר יעזור לו גם במעשה. הפלא יועץ כתב, שמי שיש לו טבע ומידת הכעס, על מנת לא להגיע לכלל כעס, עליו לרשום בכתב וללקט את כל מאמרי חז"ל על גנות הכעס, ויהיה לנגד עיניו, ובהם יהגה מדי יום ביום, ובכך הדברים יחלחלו אל ליבו.

4. כל הכועס הוא רחוק מן האמת, וכשמתגבר על הכעס ומשבר אותו, זוכה לאמת (ליקוטי עצות, ערך כעס). וכן הם דברי הראשית חכמה: הכעס גורם עזות לאדם, מכיוון שמחמת הכעס לא ייכנע ולא יודה על האמת, ואומר החכם, כשתרצה להתחבר עם אדם – הכעיסהו. אם יודה לך בשעת כעסו על האמת, אזי התחבר אליו, ואם לאו - הנח לו.

5. דמיון למידות העליונות - אדם שיש בו מידת הכעס, ומכריח את מידתו ומנהגו כאילו אינו כועס ואינו מבעלי הכעס, יש בו ממידת קונה, כי עליו נאמר: "טוב ארך אפיים מגיבור", וארך אפים הוא מי"ג מידות הרחמים של הקב"ה (ר"ח, פ"ה משער ענווה).
 
 
הוסף תגובה

תגובות
איךךךך אפשר???
איך אפשר לשאול את כבוד הרב פנגר שאלה??????
שם: שירה תאריך: 2/4/2014 9:48:35 PM
מבקשת לשאול שאלה. איך עושים זאת?
שם: רות תאריך: 9/5/2014 2:27:45 PM
איך מתייעצים עם הרב פנגר
אני רוצה להתייעץ עם הרב איך עושים זאת????
שם: אילנה תאריך: 9/18/2014 6:41:50 PM
האתר עוצב על ידי      Powered by הקמת אתרים  קידום אתרים

הערות לצוות האתר: Mail@olamotn.com

כל הזכויות שמורות לרב יצחק פנגר, עמותת "עולמות נפגשים". אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם, לשדר ו/או לאחסן במאגר מידע בכל דרך, בין לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי. כל שימוש בתכני האתר ללא אישור מפורש בכתב מהרב יצחק פנגר ו/או עמותת "עולמות נפגשים" אסור בהחלט.